Rozhovor s Marekom Beňom: Z USA do NŠK
MUžI
24.02.2021

Rozhovor s Marekom Beňom: Z USA do NŠK

Počas minulej zimy sme do nášho tímu privítali Mareka Beňa. Hráč, ktorý si zahral v drese Petržalky aj v II. Slovenskej lige, k nám prišiel po jeho angažmá a štúdiu v USA. Napriek tomu, že sa v roku 2020 viac nehralo ako hralo, stihol v 7 ligových zápasoch vsietiť 7 gólov.

Na Instagramovom účte NŠK môžete opäť klásť otázky, ktoré Vás zaujímajú. 

Hráč A – tímu Marek Beňo

Za akých okolností a kedy si sa stal hráčom NŠK ?

22.2.2020 som prestúpil z klubu Atlanta Soccer Club, ktorý v tom čase hral NPSL (National Premier Soccer League), čo je tretia najvyššia súťaž v USA.

Aká bola tvoja cesta do NŠK ?

S futbalom som začal ako cca 4-5-ročný v Rapide Ružinov, krátko na to som začal v Interi Bratislava, kde som bol až do 11 rokov. Potom moje kroky smerovali do SDM Domino odkiaľ som ako 15- ročný prestúpil do FC Ružinov do kategórie U17. Na konci tej sezóny som už bol hráčom FC Petržalka 1898 kde som hral nasledujúce dva roky v U19. V prvej sezóne som zažil postup z 2. dorasteneckej ligy a v nasledujúcej sezóne som hral najvyššiu ligu staršieho dorastu na Slovensku. Ako dorastencovi sa mi podarilo získať niekoľko štartov aj v II. Slovenskej lige, ktorú vtedy muži hrali. Potom som sa vrátil na jeden rok do FC Ružinov, ale už do mužského futbalu. Neskôr som bol 2,5 roka v Rakúsku, kde som si roztrhol predný krížny väz a po zranení som prestúpil do 3. ligy Bratislava do ŠK Tomášov. Po roku a pol a po úspešných výsledkoch v lige aj pohári som odišiel na Univerzitu do Atlanty v Spojených štátoch amerických, kde som dostal štipendium a hral futbal za školu. Počas posledného roka na škole sa mi vydaril prestup a  podpísal som do Atlanta Soccer Club. Po úspešnom doštudovaní som sa rozhodol vrátiť späť na Slovensko a sfinalozoval sa prestup do NŠK 1922.

Čo sa ti na futbale páči a aký máš obľúbený tím a hráča ?

Futbal je láska od malička. Milujem na futbale to, že sa dokážu spojiť úplne neznámi ľudia a fandiť svojmu obľúbenému klubu na život a na smrť. Futbal si extrémne cením aj preto, že je to pre mňa jediná činnosť, pri ktorej viem zabudnúť na všetky problémy sveta a sústrediť sa len na hru. Dokým budem vedieť chodiť, tak budem aj kopať do lopty. A keď to už nebude možné, chcel by som byť v kontakte s futbalom spôsobom manažovania hráčov alebo klubu. Môj najobľúbenejší klub je FC Portsmouth, ktorý v súčasnosti bojuje už tretí rok po sebe o postup z 3. najvyššej Anglickej ligy. Moji obľúbení hráči, ktorých si mladí budú už len tažko pamätať sú Henrik Larsson, Jay Jay Okocha alebo Eidur Gudjohnsen.

Ktoré činnosti sa ti na tréningoch a zápasoch páčia ?

V zápasoch asi najradšej využívam moment prekvapenia. Rád skúšam bomby z 30 metrov a ak je na to situácia tak sa snažím byť kreatívny v hre jeden na jedného. Na tréningoch ma najviac bavia hry s loptou, jedna na jedna alebo akákoľvek streľba. Mám rád všetko okrem behov bez lopty. :D Milujem hocijakú aktivitu kde sa dá vyhrať lebo som veľmi súťaživý aj keď to tak nemusí vždy vyzerať.

Čo pre teba znamená NŠK ?

NŠK pre mňa znamená obdivuhodne zosúladený kolektív a chuť pracovať. Či už u trénerov a ľudí, čo sa starajú o chod klubu, ale aj u samotných hráčov. Hrával som futbal na vyšších úrovniach a aj za peniaze či s hráčmi, ktorí mali profesionálne zmluvy, ale pracovitosť s akou som sa stretol v NŠK by som nenašiel nikde.

Aké máš v NŠK vytýčené ciele ?

S NŠK by som určite chcel postúpiť minimálne do 3. najvyššej ligy na Slovensku. Či je to reálny cieľ povie až čas, ale myslím si, že aj náš súčasný káder by v pohode uhral hornú polovicu tabuľky v súčasnej 3. najvyššej lige na Slovensku. A kým budeme napĺňať tento odvážny cieľ, bol by som veľmi rád ak dopomôžem mladším hráčom sa čo najviac zlepšiť a veľa sa naučiť.

Aké máš koníčky mimo futbal ?

Medzi aktivity, ktoré robím mimo futbalu patrí hlavne tvorba rapu. K hudbe som sa dostal už v mladom veku a keďže tatko zbieral kazety a CD albumy, u nás doma alebo na cestách sa stále niečo počúvalo. Hudbe som sa ale nikdy nestihol venovať nejak naplno, keďže priorita bol vždy futbal a hlavne vzdelanie. Tak, ako pri futbale človek zabudne na problémy a sústredí sa na hru, tak pri hudbe, ako tvorivej činnosti, človek tiež väčšinou príde na úplne iné myšlienky a nemusí sa pri tom fyzicky namáhať. Dnes už mám songy na všetkých streamovacích službách a vypočulo si ich viac ako 200 000 poslucháčov.  

Moja najrozšírenejšia voľnočasová aktivita ale súvisí s futbalom a je to zbieranie futbalových dresov, prevažne teamov z anglickej Premier League. Tento koníček takisto začal ešte keď som mal možno 10 rokov. Najprv som dresy nosil, ale neskôr, keď mi rodičia doniesli zo Stamford Bridge môj prvý pravý dres Chelsea zo sezóny 2005/06, začal som ich vystavovať po byte a šanovať ich. Cez ruky mi prešlo už cez 200 dresov anglickej Premier League, keďže sa venujem ich resellingu.

Horná stanica
Vitana
Hamé
Bratislava - Nové Mesto
Bratislavský samosprávny kraj
Elektromajster
GRIF spol. s r.o.
Demetra IT Consulting
Demisport
Erima
Doma
Möllers