Bližšie k našim tímom: Žiačky WU15
WU15
02.03.2021

Bližšie k našim tímom: Žiačky WU15

Opäť sa dostávame v cykle „Bližšie k našim tímom“ k dievčenskej časti nášho klubu. Tentokrát si priblížime naše najmladšie družstvo dievčat – žiačky WU15. Trénerom žiačok je už legenda ženského futbalu v Bratislave, Roman Jasovský. Bol pri budovaní ženského futbalu v NŠK a stojí aj pri aktuálnej zmene zamerania na mladé odchovankyne, ktorými chceme v najbližších sezónach vybudovať ženský tím. Kapitánkou žiačok je Lea Kozubová. V I. lige žiačok SFZ sa náš tím umiestnil na priebežnej 4. priečke.

Tréner žiačok WU15 Roman Jasovský

Za akých okolností a kedy si sa stal trénerom NŠK ?

V priebehu jari 2015 ma ešte ako trénera žiačok ŠK Slovan Bratislava oslovil vtedajší manažér NŠK Ladislav Horvát starší so spoluprácou pri založení družstva žien. Po pár rozhovoroch sme si "tľapli" a dohodli sa, že to skúsime. V máji 2015 sme mali prvý tréning družstva žien, na ktorý som oslovil hlavne hráčky, ktoré som dávnejšie trénoval v žiačkach Slovana, a ktoré už dlhšie nikde nehrávali, alebo hrávali v okolitých kluboch. Keďže na prvý tréning prišlo na naše prekvapenie veľmi veľa dievčat a tieto počty na ďalších tréningoch neklesali, rozhodli sme sa družstvo žien bez nejakých veľkých ambícií a očakávaní prihlásiť do vtedajšej II.Ligy žien a úprimne, boli sme sami milo prekvapení, že po prvom ročníku sme skončili na druhom "nepostupovom" mieste za víťazom FK Slovan Duslo Šaľa, keď sme mali rovnako bodov a rozhodli len vzájomné zápasy. V ďalšom ročníku súťaže sme bez prehry II.ligu žien vyhrali a po baráži spolu s MFK Ružomberok spoločne postúpili do I.ligy žien, kde sme ako nováčik skončili v strede tabuľky, čo bolo pre nás veľkým povzbudením.

Aká bola tvoja cesta do NŠK ?

Ako som uviedol v odpovedi predtým, pred príchodom do NŠK som bol dlhoročným trénerom žiačok ŠK Slovan Bratislava, kde sme získali mnoho majstrovských titulov a spoločne vychovali veľa kvalitných hráčok, ktoré hrávali, ale aj momentálne hrávajú v reprezentáciách Slovenska a v kluboch na Slovensku i v zahraničí. Jeden rok som taktiež popri žiačkach Slovana viedol aj ženy ŠK Slovan, kde sme prevažne s odchovankyňami klubu získali taktiež majstrovský titul. Na viac ako 20 rokov v Slovane spomínam naozaj s radosťou a preto Slovan nikdy neberiem ako rivala, skôr klub, s ktorým by som vždy rád na klubovej úrovni NŠK a Slovan spolupracoval tak aby to vždy vyhovovalo obom klubom. Jedná sa o vzájomné výmeny hráčok, to znamená, že hráčky, ktoré sú prípadne po zranení, alebo v Slovane nedostávajú veľa šancí sa išli rozohrať k nám do NŠK a taktiež, ktorá hráčka by u nás v NŠK výkonnostne vyčnievala a mala by záujem ísť k belasým by sme nerobili žiadne problémy. Taká je moja predstava a som rád, že doteraz sa nám podarilo so Slovanom korektne spolupracovať v tomto smere, alebo aj iných veciach ako zmeny termínov zápasov, dohodnuté prípravné zápasy atď ... Samozrejme, na ihrisku beriem Slovan ako súpera, ale pred, či po zápase, ako kamaráta ...

Čo sa ti na futbale páči a aký máš obľúbený tím a hráča ?

Futbal je krásny šport, ktorý je nevyspytateľný a ako takmer každý šport, nikdy pred zápasom neviete ako skončí .. Vždy sa začína za stavu 0:0 a takmer nikdy nemá výrazného favorita a o prekvapenia nie je núdza ... Ako kolektívny šport je futbal úspešný len vtedy, ak funguje kolektív, ako silný celok ... a to je na ňom to pekné ... Som rád, že pri futbale som spoznal mnoho výborných ľudí a vždy sa mám s nimi o čom porozprávať ...

Ktoré činnosti sa ti na tréningoch a zápasoch páčia ?

Na tréningoch, či zápasoch sa mi páčia všetky činnosti, ktoré vidím, že sa páčia hráčkam ... a nemusím ich extra motivovať .... Som rád, že sa baby tešia aj z gólu na tréningu pri hre, alebo pri kombinácii, som rád, že sa úprimne tešia z vydarenej tréningovej akcie, či z víťazstva družstva na tréningu ... alebo prejavia radosť len tak ... že sa niečo podarí im, alebo ich spoluhráčke ... Taktiež som rád, keď dievčatá odchádzajú usmiate z tréningu a už sa tešia na ten ďalší ... Na zápasoch rád vidím, že si dievčatá do nich niečo prenesú natrénované z tréningov ... a samozrejme že sa dievčatá zápasmi bavia ...

Čo pre teba znamená NŠK ?

V tomto klube pôsobím od mája 2015 a páči sa mi na ňom naozaj rodinná atmosféra, takmer každý každého pozná a s každým sa dá dobre porozprávať. Je celkom dobré, že ženský a dievčenský futbal tu neberú ako "piate koleso na voze" .... keď som ešte trénoval ženy, nebolo vôbec raritou, keď sme spolu na jednom ihrisku trénovali s mužmi ... keď muži chodili podporovať do hľadiska ženy a naopak ... Aj napriek tomu, že je tu veľa družstiev, vládne tu naozaj rodinná atmosféra ...

Aké máš v NŠK vytýčené ciele ?

Rád by som, aby sme opäť založili družstvo žien a do nich postupne vychovali mnoho našich odchovankýň, ktoré by si u nás v klube prešli cestu od žiačok cez juniorky .... Viem, že je to cesta na dlhú trať, ale verím, že to spoločne v NŠK dokážeme ... Musíme robiť, ale od piky .... a v našich žiačkach a juniorkách vychovať kvalitné jednotlivkyne, z ktorých sa potom v ženách zloží silný celok ... Rád by som, aby mali všetky naše futbalistky, žiačky, juniorky a budúce ženy radosť z futbalu a futbal tak krásne emočne prežívali, ako vtedajší káder žien, ktorý svojimi výkonmi v zápasoch opantal celý klub NŠK a robil mu výborné meno.

Aké máš koníčky mimo futbal ?

Keďže futbal popri práci zaberá veľmi veľa času, tak to beriem tak, že futbal je koníček popri práci a práca je koníčkom popri futbale ... :) Nie je nad to, keď Ťa baví práca aj futbal ...

 

Kapitánka žiačok WU15 Lea Kozubová.

Za akých okolností a kedy si sa stala hráčkou NŠK ?

Už sú to 4 roky odkedy hrám za NŠK.

Aká bola tvoja cesta do NŠK ?

Hrať futbal som začala s chlapcami vo Vajnoroch. Nakoľko chodím do školy v Novom Meste a tréningy vo Vajnoroch som nestíhala, poradil mi učiteľ telesnej výchovy, aby som skúsila NŠK. Ešte som ani poriadne neabsolvovala tréning s babami a už som išla hrať proti Slovanu. Bol to môj prvý zážitok v NŠK.

Čo sa ti na futbale páči a aký máš obľúbený tím a hráča ?

Na futbale sa mi páči dobrý kolektív a všetky zážitky v tíme. Futbal nie je len o športe a zápasoch, ale aj o spoluhráčkach, tréneroch a ľuďoch, ktorí sa o nás starajú. Mám rada aj iné športy, ale na futbale je najlepšie to, že ho poznajú všetci a tak sa skoro s každým o ňom môžem porozprávať alebo si ho zahrať. Obľúbený hráč je Lionel Messi a klub FC Barcelona.

Ktoré činnosti sa ti na tréningoch a zápasoch páčia ?

Jasné, že keď sa tešíme po víťaznom zápase. Určite keď spolu strávime navyše čas alebo si ideme spolu zakopať s babami len tak mimo tréningu. A samozrejme keď pozerám môj obľúbený klub v televízii a ten vyhrá.

Čo pre teba znamená NŠK ?

NŠK znamená pre mňa veľa, máme dobrý kolektív a teraz sa nám začalo veľmi dobre dariť v sezóne a dúfam že čoskoro v nej budeme pokračovať. Keď som prišla do NŠK, nevedela som moc dobre hrať futbal, klub mi dal príležitosť, veľa som hrávala a tým som sa zlepšovala. Som tam kde som, vďaka trénerom a spoluhráčkam.

Aké máš v NŠK vytýčené ciele ?

Zlepšovať sa a určite dosiahnuť dobrú sezónu s tímom. Veľmi dobre sme rozbehli jesennú časť, škoda, že sa liga musela prerušiť. Dúfam, že sa čoskoro vrátime na ihrisko a budeme pokračovať tam, kde sme skončili.

Aké máš koníčky mimo futbal ?

Niekedy počúvam hudbu, alebo si idem zabehať. Celkovo mám veľmi rada šport, tak vo voľnom čase si niekedy zahrám futbal alebo iné aktivity s mojimi bratmi alebo s tatinom.

Horná stanica
Vitana
Hamé
Bratislava - Nové Mesto
Bratislavský samosprávny kraj
Elektromajster
GRIF spol. s r.o.
Demetra IT Consulting
Demisport
Erima
Doma
Möllers